Sihirbaz / İllüzyonist Kimdir,  Neler Yapar?

İllüzyon gösterileri sunan kişilere sihirbaz veya illüzyonist denir. Sihirbazlar gösterilerinde çeşitli göz yanıltıcı teknikler kullanarak, gerçekte olması imkânsız olayları olmuş veya oluyor gibi gösteren sanatçılardır. Sihirbazlar her zaman gösterilerin de illüzyon kullanırlar. Örnek olarak; içi boş olan şapkadan tavşan veya kuş çıkması, kaşık bükme, elindeki baston veya değneğin bir takım sözler söylendikten sonra kırılması veya bez parçalarına ayrılması, izleyicilerin seçtiği iskambil kağıdını karıştırıp bulması gibi.. Sihirbaz bu gösterileri yaparken “okus pokus” veya “abrakadabra” gibi kelimeleri söyleyerek illüzyonunu gerçekleştirir. Dynamo gibi bazı ünlü sihirbazlar, yaptıkları şeyin illüzyon yaratmak olduğunu söylerler. Şu bir gerçek ki, sihirbazlar imkansız olan bir şeyi yapmıyorlar, sadece yapıyormuş gibi görünmelerini sağlıyorlar.

Hokus pokus kelimesi ilk kez 1655 tarihinde dönemin ünlü sihirbazlardan birinin “okus pokus tontus talontus” gibi sözler sarf ederek, izleyicilerin dikkatini dağıtarak el çabukluğu ile gösterisini yapmaya çalışmasıyla ortaya çıkmıştır.

Abrakadabra kelimesinin ise eski çağlarda, zatürree ve baş ağrısı gibi birçok hastalıkları iyileştirme de kullanılan, şifa sözü olarak ortaya çıktığı sanılmaktadır.

İllüzyon Nedir?

İllüzyon el çabukluğu ile yapılan bazı hareketlerin, gerçek olarak algılanması durumudur. Temel anlam olarak, görüleni gerçekmiş gibi algılamaktır. İllüzyonun sözlük anlamı ise yanılsamadır.

En ünlü Sihirbazlar / İllüzyonistler

Ülkemizde ve dünya da günümüze kadar ün yapmış bazı sihirbaz/ illüzyonistler ise şöyle;

  • Harry Houdini
  • Dynamo
  • Criss Angel
  • Aref Ghafouri
  • David Copperfield

Şimdi sırasıyla bu dünyaca ünlü 5 sihirbaz / illüzyonist hakkında kısaca bilgi edinelim.

Harry Houdini

1874 Doğumlu Macar asıllı Amerikalı ünlü illüzyonist. Asıl Adı Erik Weisz olan sanatçı, özellikle zincirle bağlı durumda girdiği kilitli sandıktan kurtulma numarası ile ünlüdür. 1900’ lü yılların başlarında Harry Houdini ip, kelepçe, zincir gibi bağlardan ve kilitli sandıklardan kurtulma gösterileriyle tüm dünya da adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Dynamo

Asıl adı Steven Frayne olan İngiliz gösteri sanatçısı, sahne adı olarak Dynamo adını kullanmıştır. Yapmış olduğu televizyon proğramı olan “Magician Impossible” ile dünya genelinde birçok izleyiciye ulaşmış ve gösterilerini sunmuştur. Dynamo’ nun akıllarda kalan en ünlü illüzyonu ise suyun üstünde yürüyebilme gösterisi olmuştur. 2012 ve 2013 yıllarında en iyi eğlence proğramı ödüllerini almıştır.

Criss Angel

Sahne adı Criss Angel olan Christopher Nicholas Sarantakos, Yunan asıllı Amerikalı bir sihirbazdır. Criss aynı zamanda iyi bir müzisyendir.

Criss Angel 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında “Yılın Sihirbazı” ödüllerini 5 sene üst üste alarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Aref Ghafouri

İran Azerisi asıllı Türk illüzyonist olan Aref Ghafouri (Arif Gafuri) 1989 doğumludur. 2011 tarihinde Acun Ilıcalı’ nın sunduğu “Yetenek Sizsiniz” proğramına katılmış ve gösterdiği sahne performansıyla ülkemizde tanınır bir sihirbaz olmuştur. Yaptığı çeşitli illüzyon gösterileri ile ülkemizde olduğu kadar dünyada da birçok kişi tarafından ilgiyle izlenmiştir. 2011 Merlin Ödülleri’nde “Dünyanın En Ekstrem Sihirbazı”  ödülüne layık görülmüştür.

David Copperfield

1956 Doğumlu olan Amerika’ lı sihirbaz/illüzyonist. Asıl adı; Davit Seth Kotkin’ dir. Ülkemize de gelen ve İstanbul’ da sahne alan David Capperfield, yer  çekimine adeta meydan okurcasına sunduğu uçma gösterisi ile izleyicileri hayrete düşürmüştür. Tüm dünya da akıl almaz illüzyon gösterileri sunan sanatçı 21 kez Emmy ödüllerine layık görülmüştür.

Gösteri dünyasında en ilgi çekici kesim elbette sihirbazlardır. Özellikle sirk gösterilerinin en vazgeçilmezleri sihirbaz, ateşbaz, jonglör, palyaço ve çeşitli dans gösterileridir. Bu yazımızda sizlere,  “sihirbaz/illüzyonist kimdir, neler yapar?”, “illüzyon nedir?”, “en ünlü sihirbazlar/illüzyonistler” konu başlıkları altında sihirbazlık ve illüzyon gösterileri hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Dileriz beğenmişsinizdir.

Palyaçokiralama.net ailesi olarak, palyaço aktivitelerinin yanı sıra sihirbaz gösterileri de sunmaktayız. Sihirbaz gösterilerimizi doğum günü, tiyatro, okul, festival ve sünnet organizasyonlarında sunmaktayız. İstanbul’ da kaliteli hizmet uygun fiyat anlayışla en uygun palyaço kiralama hizmeti sunuyoruz. Paket içerikleri ve detayları hakkında bilgi edinmek için UCUZ PALYAÇO KİRALAMA yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğum günleriniz de konsept süsleme isterseniz KONSEPT DOĞUM GÜNÜ yazımızı inceleyebilir, süsleme konseptler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Değerli görüşlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz.

Sihirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PALYAÇO KİRALAMA
Palyaço, Animatör, Oyun Ablası, Oyun Abisi, Doğum Günü Organizasyonu, Açılış Organizasyonu.
Copyright 2018 - 2021 Palyaço Kiralama Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.