Palyaço Oyunları

Palyaço oyunları;  palyaço kiralama hizmetimizde başlıca oynattığımız oyunlar aşağıda belirtilmiş olup, bu oyunlar standart palyaço oyunlarımızdır. Bunun haricinde çocukların yaş gruplarına ve sevdikleri oyun türlerine göre, eğitimde katkı sağlayacak 100 den fazla palyaço oyunu çeşitleri mevcuttur.

Palyaço Oyunları 1 (Grup Oyunları);

Sandalye kapmaca

Eski minder

Kıpırdayan yanar

Çömel kurtul

Yağ satarım bal satarım

Elim sende

Palyaço Oyunları 2 (Malzemeli Oyunlar);

Bowling

Halka oyunu

Körebe

Mandal oyunu

Kara – Deniz oyunu

Palyaço Oyunları 3 (Yarışmalar);

Çuval yarışı

Halat çekme yarışı

Yumurta yarışı

Şimdi gelin yukarıda listelemiş olduğumuz palyaço oyunlarının nasıl oynandığına bakalım;

Palyaço Oyunları-1 (Grup Oyunları)

palyaço oyunları
Sandalye Kapmaca

Organizasyona katılan çocuk sayısından bir eksik sayıda sandalye yan yana dizilir (10 çocuk var ise 9 sandalye). Daha sonra müzik çalmaya başlar ve çocuklar palyaço veya animatör ile beraber dans etmeye başlarlar. Müzik aniden durur ve çocuklar boş sandalyelere oturmaya başlarlar. Ayakta kalan oyuncu elenir. Her elenen oyuncu bir adet sandalyeyi oyundan çıkarır. Bu şekilde tek bir adet sandalye kalana kadar oyun devam eder. En son sandalyeye oturan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Eski Minder

Öncelikle çocuklar arasından bir kişi seçilir ve bu kişi ebe olur. Diğer çocuklar ebe seçilen çocuğun etrafında daire şeklinde duruş alırlar. Ebe seçilen çocuk yüzünü eliyle kapatır. Diğer çocuklar ise tekerleme söyleyerek etrafında dönmeye başlarlar. Tekerleme şöyledir;

Eski minder, yüzünü göster

Göstermezsen bir poz ver

Güzellik mi çirkinlik mi

Havuz başında heykellik mi, mankenlik mi

Hangisi ?

Tekerleme bitince eski minderin seçtiği pozu alırlar. Ebe olan çocuk beğendiği pozu yapan arkadaşlarından birini seçer ve eski minder seçtiği arkadaşı olur.

Kıpırdayan Yanar

Çocuklar rahat bir şekilde ayakta dururlar. Aralarından komut vermesi için bir yönetici seçilir. Seçilen çocuk “es” dediğinde tüm çocuklar rüzgarda salınan ağaçlar gibi sallanırlar. Seçilen çocuk “şimşek” dediğinde ise donarak kıpırdamadan beklerler. Kıpırdayan çocuk yanar ve elenir. Oyun böylece tek çocuk kalana kadar sürer.

Çömel Kurtul

Öncelikle oyuncular arasından bir ebe seçilir. Diğer çocuklar da oyun alanına dağılırlar. Ebe olan çocuk ayakta olan arkadaşlarını mendille kovalamaya başlar ve onlara vurmaya çalışır. Diğer çocuklar ise vurulmamaya çalışır ve ebe yaklaştığında çömelir. Ebe çömelen çocuğa vuramaz. Oyun bir süre bu şekilde devam eder.

Yağ Satarım Bal Satarım

Alanda bulunan çocuklar palyaço eşliğinde çember oluştururlar. Daha sonra aralarından birini ebe olarak seçerler.  Ebe ayakta bekler ve palyaço kendisine bir mendil verir, diğer çocuklar ise oluşturdukları çemberde bulundukları yerde çömelirler.  Çömelen tüm çocuklar yüzleri çemberin içine dönük olarak şu tekerlemeyi söylerler;

Yağ satarım, bal satarım

Ustam ölmüş, ben satarım

Ustamın kürkü sarıdır,

Satsam onbeş liradır,

Zambak zumbak

Dön arkana iyi bak

Bu sırada ebe çemberin dışında olur ve tekerleme söylenirken çemberin etrafında tur atar.  Ebe elindeki mendili gözüne kestirdiği bir arkadaşının arkasına gizlice bırakır. Bunu fark eden oyuncu ayağa kalkar ve arkasında mendil ile ebeyi çember etrafında kovalamaya başlar. Eğer kovaladığı ebeye mendil ile vurursa yerine oturur ve ebe tekrar tekerleme eşliğinde kendisine yeni bir ebe adayı arar.  Mendil ile kovalayan kişi ebeyi yakalayamaz ve ebe onun boşalttığı yere oturursa, bu sefer mendili elinde olan çocuk yeni ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder.

Elim Sende

Önce tüm çocuklar palyaço etrafında toplanır ve tekerleme ile aralarından bir ebe seçilir. Diğer çocuklar alan içinde ebeden uzağa kaçarlar, ebe olarak seçilen çocuk alan içinde dağılan ve kendisinden kaçan arkadaşlarına dokunmaya çalışır. Herhangi bir arkadaşına dokunduğunda “elim sende” der ve yeni ebe dokunduğu arkadaşı olur. Yeni ebe yine alan içinde dağılan arkadaşlarına dokunmaya ve yeni ebe belirlemeye çalışır,  oyun bu şekilde devam eder.

Palyaço Oyunları-2 (Malzemeli Oyunlar)

Bowling

6 Adet bowling kuka iki sıra şeklinde karışık olarak düzülür. Daha sonra tüm çocuklar sıra ile bowling topu ile atışlarını gerçekleştirir. En çok vuranlar kazanır.

Halka Oyunu

Palyaço veya Oyun Abisi/Oyun Ablası arkadaşımızın getirdiği yanında getirdiği halka oyununda, 6 adet çeşitli renklerde halkalar mevcuttur. Bununla beraber halkaların atılacağı küçük bir de mekanizma vardır. Tüm çocuklar seçtikleri farklı renklerdeki halkaları bu mekanizmaya geçirmeye çalışırlar.

Körebe

Çocuklardan biri ebe olarak seçilir. Ebe olarak seçilen çocuğa göz bandajı takılır. Belirlenmiş olan oyun alanı içerisinde, etrafında dolaşan arkadaşlarına dokunmaya çalışır. Dokunduğu arkadaşı ebelenir ve yeni ebe olur. Oyun bir süre bu şekilde devam eder.

Mandal Oyunu

Oyun müzik eşliğinde oynanır, 4 çocuk seçilir. Bu çocuklardan 2 si mandal takan, diğer 2 si ise mandal takılan olur. Mandal takan çocukların arasına sandalye konur ve bu sandalye de mandallar olur. Mandal takılacak olan çocuklar, mandal takacak olan arkadaşlarına doğru bir iki adım mesafeli dururlar. Müzik başladığında mandallar takılmaya başlanır. Müzik durduğunda ise mandal sayım işlemi başlar. En çok mandal takan oyunu kazanır.

Kara – Deniz Oyunu

Palyaço önce çantasından çıkardığı halatı düz bir çizgi şeklinde uzunca yere serer. Tüm çocuklar halatın bir tarafında hizalanır. Halatın bir tarafı kara, diğer tarafı ise deniz olarak belirlenir. Palyaço kara deyince çocuklar diğer tarafa atlarlar, deniz deyince tekrar karşı tarafa atlarlar. Palyaço çocukları şaşırtmak amacıyla kara veya deniz kısmını hızlıca ve karışık olarak söyler. Şaşıran oyuncu çocuğumuz yanar. En son kalan çocuk oyunu kazanır.

Palyaço Oyunları-3 (Yarışmalar)

palyaço oyunları - çuval yarışı
Çuval Yarışı

Çocuklar iki gruba ayrılırlar. Ardından iki gruptan birer çocuk çuvala girerek, 5 metrelik mesafeyi çuvalla zıplayarak birinci gelmeye çalışırlar. Bitiş noktasına gelen çocuk, kendi grubunda sırada bulunan arkadaşının erken çıkmasını sağlar. Gruplarda en önce bitiren yarışı kazanır.

palyaço oyunları - halat çekme
Halat Çekme

Organizasyonda bulunan çocuklar iki gruba ayrılır. Halatın bir ucundan bir grup, diğer ucundan diğer grup tutar. Palyaço ipin tam ortasından çizgi çeker. Başlama düdüğü ile iki taraf karşı tarafı kendi tarafına çekmeye çalışır. Bu yarışa zaman zaman çocuklar ile beraber büyüklerde katılırlar 🙂.

Yumurta Yarışı

Palyaço veya animatör arkadaşımız, yanında getirdiği plastik kaşıkları çocukları dağıtır. Daha sonra çocuklar iki grup halinde sıraya girerler. Oyun için 5 metrelik mesafe ayarlanır. Çocuklar plastik kaşıkları ellerine alıp, kaşık içine pinpon topunu koyarak topu düşürmeden bitiş çizgisine önce varmaya çalışırlar. Bitiş noktasına önce varan yarışmayı kazanmış olur.

Not; Hijyen açısından yumurta yarışında miniklerimize kaşıkları ağızlarıyla değil elleriyle taşıyarak yarıştırmaktayız.

Palyaço oyunları ile beraber aynı zamanda sosis balon ve yüz boyama etkinliklerimizde bulunmaktadır.

Ayrıca etkinlerde sunduğumuz paket içerikleri ve fiyatları hakkında bilgi edinmek için PALYAÇO FİYATLARI makalemizi inceleyebilirsiniz.

Palyaço hizmeti kapsamında oyunlarımızı; doğum günleri, sünnet organizasyonları, anaokulu etkinlikleri ve düğünlerde, kısacası çocukların bulunduğu her yerde sunmaktayız. Özellikle bazı miniklerimizin palyaço korkusu yaşaması nedeniyle, etkinliklere oyun ablası ya da oyun abisi olarak da katılabilmekteyiz.

Anaokulu ve kreşlere yönelik sunmuş olduğumuz hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek için OKUL ÖNCESİ PALYAÇO yazımızı okuyabilirsiniz.

Palyaço Oyunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PALYAÇO KİRALAMA
Palyaço, Animatör, Oyun Ablası, Oyun Abisi, Doğum Günü Organizasyonu, Açılış Organizasyonu.
Copyright 2018 - 2021 Palyaço Kiralama Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.